Як правильно поводитися з токсичними людьми

Estimated read time 1 min read

Не робіть з образливої поведінки норму і припиніть шукати виправдання.

Одного разу, ви прокидаєтеся вранці і нарешті розумієте, що загрузли в проблемних відносинах. Ви ображені і збиті з пантелику.Заподіювати вам біль може батьки, брат або колега, друг, чоловік або навіть коханець. Не настільки важливо, маніпулюють вони вами, залякують або намагаються звинуватити вас у своїх проблемах. Ви не знаєте, як вести себе в цій ситуації.

Як правильно поводитися з токсичними людьми

Кілька прикладів таких відносин:

 • Ваша подруга постійно язвить, а останнім часом її шпильки стали дуже жорстокими.
 • Ваш колега не тільки відкидає всі ваші пропозиції та ідеї, а й активно принижує вас перед тими, хто вас слухає.
 • Ваш чоловік каже вам жорстокі речі, а на заперечення відповідає, що ви занадто чутливі, або зовсім відмовляється говорити про це.
 • Батьки занижують ваші досягнення, що б ви не зробили.
 • Не всі залишаються в таких відносинах. Принаймні, надовго. Деякі відразу визначають токсичних людей і знають, як вести себе з ними. Часто це впевнені в собі люди, які не дозволяють ображати себе.
 • Зворотна ситуація складається для людей із заниженою самооцінкою, які вважають за краще залежне становище. Вони не знають, як виглядають здорові відносини, і частіше виявляються пов’язані з токсичною людиною.

Як себе вести в таких випадках

1. Розпізнайте в собі риси, які роблять з вас легку здобич

Це не означає, що ви повинні брати на себе відповідальність або звинувачувати себе за те, що хтось погано з вами надходить. Спокійно подумайте про спілкування з цією людиною. Зосередьтеся на тому, чому ви відчували щось, а не на тому, що саме ви відчували. Так ви зможете побачити шаблон, по якому відбувається неприємне для вас спілкування. Наприклад, невпевнені в собі доньки владних матерів можуть сплутати чужу спрагу до контролю з силою і завзяттям, та опинитися під впливом когось токсичного.

2. Подумайте про свою реакцію

Оцініть свою реакцію на неприємне спілкування. Людина, яка вас ображає може прийняти мляву реакцію на його поведінку за дозвіл і продовжити вести себе так само. Своєю реакцією ви можете посилити або послабити спрямовану на вас агресію.

Попрацюйте над управлінням своїми емоціями. Знайдіть точку між надмірною і недостатньою реакцією і підготуйте для себе шаблон того, як справлятися з такими відносинами.

Як правильно поводитися з токсичними людьми

Програвайте в голові найбільш ймовірні конфліктні ситуації і свою поведінку. Наприклад: «Якщо вона скаже мені щось грубе, то я запитаю її, чому вона мене ображає». Дуже важливо навчитися відстоювати свої почуття.

3. Припиніть шукати виправдання

Одна з причин, по якій люди залишаються у відносинах які шкодять – недолік віри в себе. Якщо ви виправдовуєте токсична поведінку ( «Він не мав цього на увазі, він не хотів») або списуєте його на незнання, нерозуміння («Вона не розуміла, що грубить»), то саме час зупинитися і зрозуміти, чому ви так чините. Якщо ви помічаєте, що поводите себе подібним чином – зупиніться.

4. Не бійтеся безповоротних втрат

Люди уникають втрат у що б то не стало. Вони вважають за краще триматися за те, що у них є зараз, навіть якщо в майбутньому це виявиться марним. Що б не було цими інвестиціями, ви не зможете їх повернути. Роки, вкладені в безперспективну роботу або відносини, гроші, витрачені на зламану машину або на спекуляції, не повернути. Це безглуздо. Як і відносини з токсичними людьми.

Якщо ви часто роздумуєте про те, скільки вклали і чим пожертвували заради такої людини, подумайте, яким стане ваше життя через рік або п’ять років, якщо ви припините ці відносини. Якщо зв’язок не розірвати, то наступні роки стануть всього лише черговою жертвою, принесеною вами людині, яка цього не оцінить.

Як правильно поводитися з токсичними людьми

5. Визнайте силу змінного схвалення

За своєю природою ми схильні до оптимізму і більше захоплені, якщо не завжди отримуємо бажане. Це може підживлювати нашу тягу до токсичних людей.

Коли токсичний людина робить щось хороше, ваше серце стукає від радості, оптимізм досягає стелі і ви думаєте, що ситуація виправляється. Але все не так.

6. Захищайте особистий простір або плануйте відступ

Якщо контакту з токсичним людиною не уникнути, встановіть бар’єри і тип поведінки, який ви хотіли б бачити.

Не потрібно бути грубим, якщо хтось порушує ваш кордон. Важливо бути прямим і рішучим.

Якщо це відбувається на роботі, то зробіть все офіційно і закріпіть в паперовому вигляді. Колезі скажіть, наприклад: «Ти можеш мене критикувати, але я б вважав за краще, щоб ти не переходив на особистості. Мій зовнішній вигляд не має ніякого відношення до роботи ».

Якщо від спілкування з такою людиною можна ухилитися – зробіть це.

Як правильно поводитися з токсичними людьми

7. Вчіться передбачити розплату

Токсичній людині подобається контролювати вас. Йому приємно відчувати свою силу. Тому не чекайте, що він просто піде з вашого життя.

Коли ви почнете чинити опір, швидше за все, він ще сильніше постарається маніпулювати вами, пліткувати, щоб знову отримати над вами владу. Це особливо часто відбувається в стосунках з нарцисом, якому за будь-яку ціну потрібна перемога в очах суспільства.

8. Не робіть з образливої поведінки норму

Особливо важливо не перетворювати образи в норму, якщо ви довго жили в шкідливих відносинах або виросли в сім’ї, де вас принижували. Токсичні люди пояснюють свою поведінку тим, що їх висловлювання проти вас – це просто слова. Вони заперечують свою провину, перекладаючи її на інших.

Відмова відповідати на питання або ігнорування – це теж образлива поведінка, його мовчазна варіація. Будь-яке приниження, в тому числі емоційний або словесне – це погано.

 • Як правильно поводитися з токсичними людьми

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts

You May Also Like

More From Author