Викриваємо 5 міфів про зуби мудрості

Estimated read time 1 min read

Проблемні ці зуби або такі ж, як інші? Чи потрібно позбавлятися від них відразу при появі? Розберемо найпопулярніші помилки, пов’язані з зубами мудрості.

Зуб мудрості – від назви так і віє чимось із розряду містики. Але нічого містичного в них немає – це всього лише зуби, які прорізуються набагато пізніше за інших, а не в дитячому віці. Стоматологи називають їх третіми молярами і вісімками. Фактично це рудимент, який дістався нам від предків, чиї щелепи були помітно ширше.

Існує безліч помилок, пов’язаних з цими зубами.

Міф 1. Зуби мудрості починають різатися в підлітковому віці

Як правило, це не так: прорізування зубів мудрості починається найчастіше в 18-25 років. Чому? Справа в тому, що ці зуби, на відміну від інших, формуються не під час внутрішньоутробного розвитку, а в 3-5 років. Якщо відвести дитину до дитячого стоматолога в цей період, то він зможе навіть визначити, скільки зубів мудрості у нього з’явиться в майбутньому.При цьому формування коронкової частини вісімок відбувається приблизно до 12 років (тобто коли у більшості дітей вже відбувається зміна молочного прикусу на постійний). Однак коріння зубів мудрості продовжують своє формування, причому іноді навіть після прорізування.При цьому у 10-15% людей взагалі немає вісімок. Ці щасливчики ніколи не стикаються з неприємними відчуттями при їх прорізуванні і все життя проводять з набором у 28 зубів. Більш того – у різних людей може прорізатися різна кількість зубів мудрості. Саме тому нормою вважається наявність 28-32 зубів.

Міф 2. Будь-які неприємні відчуття при появі зубів мудрості треба терпіти

Майже у всіх людей цей процес супроводжується дискомфортом, і рідко хто може похвалитися тим, що не зазнав ніяких хворобливих відчуттів. Це пов’язано з тим, що у вісімок немає молочних «попередників».Часто виникає утруднене прорізування зуба мудрості через різні патології, і в такому випадку потрібно звернутися до лікаря. Але як звичайна людина може відрізнити нормальне прорізування від затрудненого? Адже найчастіше будь-яка поява вісімки супроводжується підвищенням температури на 1-2 градуси, болем в щелепі і при ковтанні, запаленням ясен і навіть підщелепних лімфатичних вузлів.Якщо у вас спостерігається дуже гострий біль в яснах і щелепі, виділення крові і гною з ясен, набрякання щоки, а губи і язик травмуються, то терпіти це не потрібно – слід негайно звернутися до лікаря. Такі симптоми вказують на патологічне прорізування вісімки.У будь-якому випадку визначити, нормальне або патологічний прорізування зуба мудрості відбувається в вашому випадку, зможе тільки стоматолог. Чим раніше він виявить проблему, тим простіше буде її вирішити.

Міф 3. Зуби мудрості завжди потрібно видаляти, краще відразу при їх появі

Треті моляри або вісімки можуть нічим не відрізнятися від звичайних зубів, не заважати жуванню їжі і взагалі ніяк себе не проявляти. Але на жаль, досить часто зустрічаються патології зубів мудрості, через що доводиться приймати певні заходи. Якщо ж зуб прорізався нормально, не тисне і не зміщує сусідні зуби, не заважає пережовуванню їжі, то ними можна користуватися так само, як і всіма іншими зубами.Все ж є патології, при яких видалення зубів мудрості необхідно. Всього виділяють три їх види.

ДистопіяНеправильне розташування щодо всього зубного ряду. Оскільки такі вісімки можуть завдати шкоди іншим зубам, то лікар майже завжди рекомендує їх видалення. Вони можуть виступати вперед або назад щодо інших зубів або навіть повернутися навколо своєї осі.

РетенціяПриховані в м’яких або кісткових тканинах щелепи зуби. Ретенція буває повною або частковою, тобто зуб може прорізатися в повному обсязі або залишитися в прихованому стані і теж відхилятися назад або вперед. Це небезпечно тим, що при прорізуванні може розвинутися – запалення ясен через скупчення бактерій.

Змішана патологіяЦе поєднання дистопії і ретенції. Зуб може розміщуватися під кутом до решти зубів, лежати горизонтально або навіть перевернутися «вниз головою» – його коронка буде внизу, а корінь – нагорі. Це найскладніші випадки, які можуть спровокувати різні види гнійних запальних процесів.

У всіх цих випадках зуб мудрості доведеться видалити.

Міф 4. Видалення зубів мудрості – це завжди довго, боляче і страшно

Метод видалення зуба лікар вибирає залежно від того, з якою проблемою ви до нього звернулися. При цьому в сучасній стоматології завжди забезпечать знеболювання і постараються звести до мінімуму і хворобливі відчуття, і ваш дискомфорт.Видалення вісімки далеко не завжди вимагає складних маніпуляцій: якщо хірург має справу не з дистопованих, ретенційних зубів і не зі складною патологією, то йому буде досить щипців. В такому випадку вам зроблять укол знеболюючого, а потім лікар видалить зуб мудрості. Триває це від однієї до кількох хвилин.Після видалення слід дві години, протягом дня не вживати гаряче і не торкатися лунки язиком. Жувати потрібно на протилежному боці, а полоскати рот – вкрай обережно. Часто після видалення зубів мудрості підвищується температура і виникає набряк, а тому лікар призначає медикаментозну терапію. Приймайте прописані їм ліки, дотримуйтесь рекомендацій по догляду, і тоді неприємні симптоми пройдуть за 5-7 днів.А ось якщо ваша вісімка з патологією, то буде потрібно значно більше зусиль, щоб позбутися від неї. Для початку роблять рентген-знімок, проводять санацію рота. Перед видаленням ретенційного зуба можуть призначити вітаміни і седативні засоби.Потім, після анестезії, лікар надрізає і відводить убік м’які тканини (в сучасній стоматології це робиться за допомогою лазера), після чого буром препарує кістку, щоб отримати доступ до зуба, і видаляє його з ясен цілком або по шматочках. Потім він повертає клапоть ясна на місце, накладає шви і протизапальну пов’язку.

Відновлення займає близько двох тижнів. Лікар призначає прийом вітамінів, протизапальних і болезаспокійливих ліків, щоб знизити набряки, температуру і больові відчуття. Також потрібно дотримуватися простих правил:

 • півгодини не видаляти пов’язку;
 • не їсти три години після операції;
 • застосовувати холодні компреси 1-2 дня;
 • відмовитися від твердої, гострої та гарячої їжі в період загоєння;
 • відмовитися від фізичних навантажень, відвідування басейну і сауни;
 • пережовувати їжу на іншій стороні рота.

Міф 5. Зуби мудрості ніколи не лікують – відразу видаляють

Далеко не завжди вісімки потрібно відразу видаляти. Вони цілком піддаються лікуванню, і якщо зуб нормально розташований, ніяк вам не заважає і не шкодить сусіднім зубам, то його можна зберегти. Хоча важливо розуміти: такі зуби більш схильні до карієсу, тому що розташовані в глибині щелепи і якісно очистити їх набагато важче, ніж інші зуби. Іноді щітка просто не може втиснутися у вузький простір. Також, якщо частина зуба залишилася під яснами, то формується десневой капюшон, куди потрапляють частинки їжі, що посилює руйнування зуба.Ще одна особливість зубів мудрості – дуже часто карієс на них досить довго не дає про себе знати, і якщо ви не ходите до лікаря на профілактичний огляд кожні півроку, то цілком можете пропустити початок хвороби і виявити її вже тоді, коли вона вже перетворилася в глибокий карієс або пульпіт.Однак якщо зуб прорізався без патологій і карієс виявлений на ранній стадії, то стоматолог цілком може врятувати і вісімку. Також це робиться в тому випадку, якщо зуб мудрості буде використовуватися для протезування.Причин для видалення ураженого карієсом зуба мудрості може бути кілька:

 • зуб сильно зруйнований і при цьому розташований так далеко і незручно, що провести якісне лікування дуже складно;
 • високий ризик появи вторинного карієсу;
 • вісімки відрізняються сильно викривленими каналами, що вкрай ускладнює ендодонтичне лікування;
 • відсутність зуба-антагоніста, тобто зуба, який розташований над тим, що вражений карієсом. Якщо
 • зуба-антагоніста немає, то жувальне навантаження розподілиться нерівномірно.

Підіб’ємо короткі підсумки.

Хоча зуби мудрості фактично є рудиментом, вони цілком можуть прорізатися безпроблемно. При цьому вони нічим не відрізнятимуться від інших зубів.

Їх прорізування дуже часто супроводжується неприємними відчуттями, і якщо біль занадто сильна, підвищується температура, спостерігається виділення крові і гною, то краще звернутися до лікаря.

Видаляти вісімки потрібно при патологічному прорізуванні.Залежно від складності випадку хірург-стоматолог вибере відповідний метод видалення зуба мудрості. Після чого слід дотримуватися рекомендацій лікаря і пити прописані їм ліки – тоді реабілітаційний період пройде швидко і менше неприємно.

Але далеко не завжди необхідно видаляти зуби мудрості: якщо вони нічим не заважають і прорізалися нормально, то їх цілком можна лікувати. Хоча вісімки більш схильні до карієсу і на них він частіше з’являється вдруге.

 • Викриваємо 5 міфів про зуби мудрості

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts

You May Also Like

More From Author