Мастопатія – Як позбутися мастопатії?

Estimated read time 1 min read

Більше половини жіночого населення планети в якийсь період свого життя відчувають дискомфорт в області молочних залоз. Тяжкість, відчуття болю, а також поява підозрілих ущільнень є ознаками захворювання під назвою мастопатія. https://mastodynon.com.ua/mastopatiya-i-mastodiniya-v-chem-raznicza/ Вона носить доброякісний характер, але за певних обставин може перерости в злоякісний процес.

Що таке мастопатія?

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

Мастопатія (також звана «дисплазією молочної залози») — це доброякісне захворювання молочної залози зі змінами в залозистій тканині молочної залози. Зустрічається переважно у жінок у віці від 30 до 50 років.

Характерною особливістю цієї аномалії є те, що типові скарги виникають в залежності від фази менструального циклу. Це проявляється, наприклад, набряком, утворенням кісти або болем у грудях. Часто в грудях відчуваються вузлики розміром з горошину, що зміщуються. Практично завжди мастопатія виникає з обох сторін, набагато рідше з одного боку. Симптоми посилюються приблизно за тиждень до місячних і зникають після їх закінчення. Причиною мастопатії вважається гормональний дисбаланс.

Мастопатія зустрічається переважно у жінок дітородного віку. Як правило, розвивається в період статевого дозрівання до початку менопаузи, переважно між 30 і 50 роками життя. Жінки до 25 років або після менопаузи хворіють недугою рідко.

Лікарі виділяють кілька форм мастопатії.

Деякі види мастопатії значно підвищують ризик розвитку раку грудей. Тому жінки, які страждають від цього захворювання, повинні регулярно відвідувати лікаря і проходити обстеження.

При підозрі на дисплазію молочної залози необхідно звернутися до мамолога або гінеколога.

ВИДИ МАСТОПАТІЇ

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

За загальноприйнятою класифікацією фіброзно-кістозна мастопатія буває дифузною або вузловою. Кожен з цих двох типів включає кілька різновидів. Їх особливості визначають перебіг захворювання, ризики та підходи до лікування.

При дифузній мастопатії зміни відбуваються у всій залозі, частіше з обох сторін. Залежно від їх характеру фахівці розрізняють різні варіанти:

 • фіброзний (mastopathia fibrosa): характеризується розростанням сполучної тканини, що вистилає протоки залози зсередини, яка замінює тонкий шар епітелію.
 • кістозна (mastopathia cystica): посилений ріст залозистих клітин, що призводить до вироблення великої кількості рідини, що призводить до утворення множинних дрібних кіст.
 • фіброзно-кістозна (mastopathia fibrosa cystica): змішана форма, яка зустрічається найчастіше. Надмірно розмножуються як клітини сполучної тканини, так і залозисті клітини. Тому обстеження виявляють як кісти, так і утворення.
 • фіброаденоматозна (mastopathia fibroadenomatosa): характеризується пухлиноподібним розростанням залозистих клітин (аденоматозна гіперплазія) у протоках залози, які можуть бути заповнені кров’ю, гноєм або секретом.

Вузлова мастопатія – це поодинокі доброякісні утворення, які можуть являти собою внутрішньопротокові папіломи, ліпоми, ліпогранульоми, локалізований фіброаденоматоз (фіброаденоми). У порівнянні з дифузним варіантом він вважається менш сприятливим.Тип мастопатії має пряме відношення до тактики її лікування. 


Якщо ви сумніваєтеся в діагнозі, поставленому лікарем після обстеження, ви можете скористатися послугою повторного огляду та отримати дистанційну консультацію провідних європейських експертів.

ФАКТОРИ, ЩО ВИКЛИКАЮТЬ ФІБРОЗНО-КІСТОЗНІ ЗАХВОРЮВАННЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

Основною причиною мастопатії є гормональний збій, тобто дисбаланс між гормонами естрогеном і прогестероном, що відповідають за регуляцію менструального циклу. Часто рівень естрогену занадто високий через його надмірне вироблення в організмі або через недостатню секрецію прогестерону. Надлишок естрогенів може призвести до розвитку доброякісних змін залозистої тканини молочної залози.

Підвищене вироблення гормону пролактину або андрогенів (чоловічих статевих гормонів) також може викликати підвищення рівня естрогену.

Надмірне вироблення естрогену може також спричинити дисфункцію щитовидної залози зі зниженням рівня її гормонів у крові.

Деякі препарати, такі як антидепресанти або наперстянка (використовується для лікування деяких захворювань серця), можуть призвести до подібної ситуації.

ФАКТОРИ РОЗВИТКУ

Частіще за все розвитку мастопатії сприяють (в тій чи іншій формі) такі обставини:

 • раннє менархе;
 • пізня менопауза;
 • аборти;
 • відсутність вагітностей;
 • відмова від грудного вигодовування;
 • порушення обміну речовин (ожиріння, цукровий діабет);
 • часті стреси;
 • порушення ендокринної системи;
 • хвороби печінки;
 • неправильне застосування препаратів гормональної терапії;
 • генетична схильність;
 • безпліддя;
 • пізній статевий контакт;
 • часті запалення статевих органів.

В принципі, мастопатія не вважається небезпечним захворюванням. Лише в дуже рідкісних випадках (0,1-0,3% усіх випадків) він може трансформуватися в злоякісний стан. Тому мастопатія як така не є загрозою з точки зору розвитку раку грудей. Однак мастопатія третього ступеня підвищує ризик її розвитку в кілька разів.

СИМПТОМИ МАСТОПАТІЇ

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

Симптоми мастопатії залежать від менструального циклу: посилюються перед менструацією і зменшуються під час її перебігу.

Типовими ознаками мастопатії є:

 • Відчуття напруги і болю в грудях: приблизно за тиждень до початку менструації у хворих на мастопатію груди набухають. Це супроводжується відчуттям напруги або болю в грудях (мастодинія). Ці прояви найбільш виражені в другій половині циклу і в більшості випадків зникають з початком менструації.
 • Вузлики молочних залоз: розсіяні, прощупуються у вигляді дрібних або грубих грудок або у вигляді вузликів, що утворюються в тканині молочної залози. Особливо вони помітні в області грудей між пахвовою областю і ключицею. Розмір цих шишок або вузликів змінюється залежно від фази циклу: вони особливо виражені в другій половині циклу і зменшуються з початком менструальної кровотечі. Вузли часто чутливі при натисканні і пальпації.
 • Виділення із сосків: у деяких випадках із сосків виділяється прозора або кров’яниста рідина. Частіше вона не виділяється самостійно, а виділяється при натисканні на груди.

Мастопатія зазвичай проявляється з обох сторін, рідше однобічно.

Скарги найчастіше локалізуються у верхній зовнішній частині молочної залози. При цьому симптоми можуть мати різну ступінь вираженості і змінюватися з часом.

СТУПЕНІ ТЯЖКОСТІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Загальноприйнятою є триступенева класифікація мастопатії в залежності від вираженості змін у тканинах молочної залози. Залежно від їх прояву фахівці оцінюють можливі ризики раку грудей.

 1. I ступінь: проста мастопатія, при якій сполучна тканина лише незначно змінена, молочні протоки розширені, можлива наявність кіст. Імовірність розвитку раку молочної залози в цьому випадку вкрай низька. Ця форма мастопатії зустрічається приблизно в 70% випадків.
 2. II ступінь: проста проліферуюча мастопатія, при якій у молочних протоках виявляються доброякісні розростання клітин. Цей ступінь мастопатії зустрічається приблизно в 20% випадків. Ризик розвитку раку молочної залози оцінюється як трохи підвищений.
 3. III ступінь: Фахівці відносять до атипової прогресуючої мастопатії, яка також супроводжується розростанням системи молочних проток. Клітинні зміни болючі (атипові). Близько 10% всіх мастопатій відноситься до цієї категорії. Приблизно у третини жінок з таким варіантом мастопатії з’являються множинні утворення з обох боків грудей. Ризик раку молочної залози при мастопатії III ступеня вважається підвищеним. При наявності сімейного анамнезу вона збільшується в 2,5-4 рази.

Мастопатія III ступеня вимагає регулярного медичного обстеження і ретельного спостереження.

ДІАГНОСТИКА МАСТОПАТІЇ

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

При підозрі на мастопатію лікар в першу чергу збирає всі дані про історію хвороби (анамнез) і ретельно пальпує молочні залози. Це дозволяє відразу визначити типові зміни в них. Однак, як правило, цього недостатньо. Важливо відрізнити мастопатію від раку молочної залози, фіброаденоми, передменструального синдрому або іншого захворювання.

Для діагностики мастопатії проводяться такі види обстежень:

 • УЗД молочних залоз: допомагає оцінити вузлові зміни в грудях.
 • Рентген молочних залоз (мамографія): дає можливість вивчити виявлені ущільнення і вузлики.
 • Пункційна біопсія. Якщо в молочній залозі виявлено поодинокі кісти, їх можна пунктувати з метою дослідження зразків тканини на клітинному рівні (гістологія). Однак при мастопатії цей вид обстеження не часто використовується. Як правило, для виключення злоякісного процесу використовують біопсію.
 • МРТ молочних залоз (магнітно-резонансна томографія) рекомендується в сумнівних випадках для виключення раку молочної залози.

У рідкісних випадках досліджують виділення із сосків.

При появі кров’янистих виділень із соска для диференціальної діагностики призначають галактографію – дослідження молочних проток із введенням через сосок контрастної речовини.

ЛІКУВАННЯ МАСТОПАТІЇ

Мастопатія - Як позбутися мастопатії?

У більшості випадків мастопатія не потребує спеціального лікування. Способів лікування і профілактики самої мастопатії не існує. Призначення маммологів спрямовані в першу чергу на зняття скарг, в основному больових відчуттів, а також відновлення балансу між рівнем естрогену і прогестерону. З цією метою застосовують гестагеновмісні препарати або у вигляді кремів для втирання, або у вигляді таблеток.

У деяких випадках для знеболення призначають нестероїдні протизапальні препарати і знеболюючі.

Також для цього можуть використовуватися різні препарати, отримані з рослин , які стимулюють вироблення гестагенів. 

Як доповнення можуть бути призначені вітамінні комплекси, мікроелементи, гомеопатичні препарати.

Пацієнтам настійно рекомендується переглянути свій спосіб життя і звички в харчуванні, а також підібрати відповідну білизну.

Домашні засоби, такі як чай з гібіскусу та шавлії, також допомагають полегшити дискомфорт. Вони мають сечогінну та протизапальну дію, допомагають зменшити набряклість тканин.

Жінкам, які страждають на мастопатію, рекомендується стежити за своїм харчуванням. Перш за все, слід уникати великої кількості солі та кофеїну, цукру та жирів.

Лише в рідкісних випадках мастопатії виникає необхідність хірургічного видалення шишок і кіст. Рішення про хірургічне лікування завжди індивідуальні.

Показаннями до операції мастопатії є:

 • Деформація грудей через ущільненя;
 • Постійне утворення нових вузлів;
 • Страхи раку грудей;
 • Стійкість симптомів під час менопаузи;
 • Планування вагітності.

Разом з лікуванням мастопатії при необхідності призначається лікування основного захворювання, яке викликало гормональний дисбаланс, що призвів до аномальних змін структури тканин.

Висновок

Мастопатія є особливо поширеним захворюванням, яке потребує особливої ​​обережності, навіть якщо симптоми слабкі та не викликають занепокоєння. При правильній терапії на початковій стадії вдається зупинити процес зміни тканин і знизити ризик розвитку небезпечних для життя ускладнень.

You May Also Like

More From Author