Підключення реле напруги — як правильно це зробити?

Estimated read time 1 min read

Воно точно знадобиться там, де є електрика, —  реле контролю напруги. Стабільність напруги в електромережі часто викликає сумніви. Вона може “стрибати” від критично низької до надвисокої в короткі відрізки часу. Такі перепади вимагають додаткового захисту для електричного обладнання, і реле є найпростішим способом вирішити це.

Як працює реле напруги 

Дія реле незалежно від різновиду спрямована на усунення аварійних ситуацій в роботі одного електроприладу чи цілого відгалуження мережі. Але функціонал може відрізнятися в залежності від моделі.

Розглянемо, як працює реле напруги в цілому покроково. Ця стандартна схема дійсна для будь-якого різновиду.

 1. Апарат здійснює моніторинг напруги за допомогою вбудованого контролеру з метою виявлення значного відхилення від норми. Значення допустимого напруження або виставляється вручну на самому реле, або може бути завдане зарані у вигляді заводських налаштувань. 
 2. Коли контролер виявляє зниження чи перевищення показника відносно заявленої норми, живлення підключеного обладнання тимчасово зупиняється. Відключення відбувається майже моментально, приблизно за половину секунди.
 3. Термін відновлення роботи у різних випадках відрізняється. Він також може бути визначений індивідуально або входити до заводських налаштувань. Якщо по закінченні цього періоду напруження не повернулося до норми, підключення живлення знову відкладається до моменту стабілізації роботи мережі.
 4. За умови нормалізації напруги робота мережі відновлюється.

Таким чином електроприлади, що були приєднані до реле, застраховані від перепадів напруги. Робота системи відбувається автоматично, без участі людини.

Підключення реле напруги

Існують два типи реле, які принципово розрізняються за будовою і, відповідно за способом монтажу. Якщо говорити коротко, то одні розраховані на один електричний прилад, а інші — на два та більше.

В розетку

Найпростіший варіант, якщо захисту потребує лише один електроприлад. Реле підключається до розетки за допомогою штекера. Штекер приладу (наприклад, морозильної камери) вставляється в гніздо, розташоване на поверхні реле. 

Пороги спрацьовування виставляються перед підключенням за допомогою простих кнопок, як і терміни “тестування” стану напруги після припинення роботи системи.

На DIN-рейку

Ці моделі розраховані на всю електромережу в домі або її частину і мають більш широкі можливості щодо налаштувань. Зокрема, трифазні реле не лише реагують на зміни напруги, але й виконують наступну роботу:

 • Контроль коректного чергування фаз.
 • Попередження “злипання” фаз.
 • Повідомлення про перекіс фаз.

Реле напруги, що встановлюються На DIN-рейку, також здатні реагувати на перегрів системи та інші аварійні ситуації й подавати сигнал тривоги.

Схема підключення реле напруги нескладна. Прилад встановлюється в електричному щитку після лічильника. Живлення спочатку подається зі вхідного приладу на вхідні контакти реле. Потім від реле через вихідні контакти до системи, що потребує захисту, приєднуються вихідні дроти. 

Якщо допустимий номінал сили струму, вказаний на реле, не перевищує цей показник на вхідному автоматі, підключення слід робити через контактер. Це дозволить зберегти й продовжити термін служби самого реле. 

Трифазні реле приєднуються аналогічним шляхом за виключенням того, що тут маємо в наявності не одну, а три фази на вході та виході. Застосування контактера у цьому випадку обов’язкове.

Нюанси у виборі реле напруги

 • Для монтажу без застосування контактера слід обирати модель, де вказана допустима сила струму, що перевищує показник вхідного автомату. Зразки, представлені в EServer, мають показники 16А, 40А та більше — до 63 А.
 • При виборі враховується також потужність прибору. Вона має відповідати сумарній потужності обладнання, що буде підключене, плюс 20%. 
 • Перед тим, як купити реле напруження, зверніть увагу на максимальний перетин дротів, які можна до нього приєднати. Це теж має значення для збереження працездатності прибору.
 • Якщо електрощиток розташований поза стінами будинку, важливим показником буде ступінь захисту та робоча температура реле.
 • Трифазне реле напруги доцільно використовувати лише в будівлі з трифазною електропроводкою. В приміщенні з однофазною системою можна за необхідності встановити 2 чи більше однофазних реле. 

Ще важливий момент: покупка електричного обладнання буде вдалою, якщо до цього долучено професіоналів. Але не будучи дипломованим електриком, ви можете самостійно вибрати реле, заручившись підтримкою досвідчених консультантів в EServer. В нашому магазині ви отримаєте корисні поради, яке краще обрати реле напруги, як налаштувати та встановити. 

Ми відповімо на всі питання щодо моделей та їх експлуатації. 

You May Also Like

More From Author