Коли і як змінювати батареї в квартирі

Estimated read time 1 min read

У яких випадках не варто більше зволікати із заміною і як розібратися в одноманітній різноманітності опалювальних приладів.

Навіщо міняти батареї?

Є п’ять причин, за якими варто це зробити.

 1. Батареї протікають. Тут і думати нема чого: якщо на радіаторах з’явилося навіть кілька крапель води, їх треба міняти. Тому що рано чи пізно краплі перетворяться в струмок, який потече до сусідів. І тоді замість того, щоб витратити кілька тисяч гривень на покупку батареї, доведеться викласти десятки тисяч на ремонт своєї й сусідніх квартир.
 2. У приміщенні холодно. Якщо кожного жовтня ви одягаєте вовняні шкарпетки і не знімаєте їх до травня, має сенс замінити радіатори опалення. Може бути, батареї, які стоять в квартирі зараз, недостатньо прогрівають кімнати. Значить, варто замінити їх на прилади з більш високою тепловіддачею. Може бути, радіатори розраховані на прогрів приміщень до стандартних 19-21°С, а мешканці занадто теплолюбні. Тоді варто купити батареї більшого обсягу, щоб краще прогрівати квартиру.
 3. Радіатори виглядають пошарпаними. Це знайоме всім, у кого в квартирі стояли класичні чавунні батареї, у яких рано чи пізно починала облупляться фарба. Але презентабельний зовнішній вигляд можуть втратити і відносно нові радіатори, наприклад, якщо виробник заощадив і пофарбував їх тільки в один шар. Або після ремонту на них з’явилися відколи й залишки будматеріалів. Все це знижує надійність приладів: там, де відкололася фарба, швидше з’являється іржа і з часом утворюється витік води.
 4. Планується модернізація системи опалення. Якщо ще 10 років тому регулювання температури в кімнаті за допомогою кватирки вважалася нормальною справою, то сьогодні існують більш технологічні способи. Наприклад, автоматичні терморегулятори або віддалене управління опаленням в квартирі через смартфон стрімко набирають популярність. Чавунні батареї і конвектори, які колись здавалися вінцем творіння інженерів, насилу вписуються у подібні системи, тому їх міняють на більш сучасні прилади опалення.
 5. Оновлюється інтер’єр. У тому числі після покупки квартири. Це, напевно, найпоширеніша причина заміни радіаторів. Іноді старі прилади просто візуально не підходять до нового дизайну кімнат. А деякі власники квартир вважають, що якщо вже робити ремонт, то міняти все аж до батарей.

Коли це краще робити

Звичайно, якщо радіатори почали протікати, роздумувати ніколи – займатися заміною потрібно відразу. В інших випадках слід орієнтуватися на систему опалення.Більшість будинків оснащені стояковий системою – та сама труба, яка проходить від підлоги до стелі в кожній квартирі і іноді частково ховається в стінах. Якщо протягом опалювального сезону батареї періодично відключаються, тому що сусіди затіяли ремонт, – в будинку точно стояковий система. В цьому випадку, якщо не горить, простіше перенести заміну на період з травня по вересень, коли опалення відключено і процес не доставить незручностей іншим мешканцям.У деяких новобудовах застосовується інша система – поквартирне опалення. Це означає, що стояк розташований в під’їзді і на кожному поверсі від нього відходять окремі труби в квартири. Перекрити подачу води в радіатори сантехнік може безпосередньо на колекторі в вашому коридорі, при цьому до сусідів і раніше буде надходити тепло. Таким чином, при поквартирному розведенні опалення проводити заміну батарей можна в будь-який момент.

Чи можна замінити радіатори самостійно

Якщо у власників квартири немає інженерної освіти зі спеціалізацією в системах опалення, заміну радіаторів краще доручити професіоналам. Найменша помилка може призвести до того, що батареї будуть погано гріти або почнуть протікати.Справа в тому, що в системі опалення весь час одна і та ж вода, яка використовується в замкнутому циклі. І якщо в ній присутні якісь шкідливі домішки, їх вплив на метал батареї обмежено. В системі гарячого водопостачання ж вода йде по відкритому циклу і постійно оновлюється, тому постійно будуть з’являтися нові домішки, які раз по раз будуть шкодити радіаторів.Деякі власники квартир доручають установку батарей бригадам, які роблять інші ремонтні роботи: укладають підлоги, штукатурять стіни, клеять шпалери. Але у них часто немає інженерної освіти, і про системи опалення вони знають не більше власника квартири.Оптимальний варіант – звернутися до фахівців, хоча б до штатного сантехніка керуючої компанії. По крайній мірі, при виникненні проблем буде кому пред’явити претензії.Також можна скористатися послугами профільних організацій. При виборі підрядника важливо звернути увагу на кілька моментів:

 • У компанії повинна бути ліцензія на монтаж опалювальних систем.
 • Корисно почитати відгуки про потенційний підрядника і зрозуміти, як довго він працює на ринку.
 • Необхідно укласти договір, в якому будуть вказані терміни робіт, їх перелік, вартість та гарантії.
 • Нарешті, важливо, щоб за підсумками заміни майстер провів опресовування системи (це робиться і влітку). Так вдасться виявити можливі протікання, які фахівці повинні усунути. І тільки після цього варто підписувати акт виконаних робіт, який стане в нагоді, якщо в майбутньому з радіаторами виникнуть проблеми.

Що потрібно врахувати при виборі батарей

Якщо подивитися опис на сайтах виробників або послухати продавців в магазинах, всі прилади, звичайно, однаково прекрасні. Цей радіатор хороший, а цей такий же, тільки інший. Для того щоб розібратися у всьому цьому одноманітному різноманітності, варто врахувати ось що:

 • Якість води в системі опалення. Про нього можна дізнатися в керуючої компанії. Наприклад, корисно звернути увагу на показник pH – кислотно-лужний баланс. Якщо він нижчий дев’яти балів, як в більшості будинків, то можна спокійно встановлювати алюмінієві батареї. Якщо вище, вода може руйнівно діяти на алюміній і краще перестрахуватися і вибрати біметалічні або сталеві панельні радіатори. В обох цих приладах з водою контактує сталь, стійка до високого pH.
 • Тепловіддачу приладу. Або, простіше кажучи, кількість тепла, яке він віддає в приміщення. Однакові на перший погляд батареї, навіть вироблені з, здавалося б, одного матеріалу, можуть мати різну тепловіддачу. Вся справа в площі поверхні радіатора, товщині металу і його теплопровідності. По виду, звичайно, не вгадаєш, тому потрібно дивитися в технічний паспорт приладу і шукати максимальний показник тепловіддачі. Наприклад, у одній секції (глибиною 95 міліметрів) біметалічною батареї це 170-185 Вт / кг, а у алюмінієвої – 185-195 Вт / кг.
 • Тиск, який може витримати радіатор. Українські системи опалення, як відомо, грішать частими перепадами тиску, і, хоча більшість сучасних приладів з цим справляється, перевірити показник зайвим не буде. В середньому цей параметр в центральних системах опалення коливається в районі 10 атмосфер. Такий ж робочий тиск у сталевих панельних радіаторів. У алюмінієвих і біметалічних він вище – до 20 і 35 атмосфер відповідно.
 • Наявність сертифіката. Всі батареї повинні проходити перевірки в лабораторіях, для підтвердження безпеки експлуатації та відповідності ГОСТу. Відсутність сертифікату – вірна ознака неякісного радіатора.
 • Надійність виробника. Тут важливий термін роботи на ринку, а для іноземних брендів – наявність офіційного українського представництва. Плюсом буде страховка, яка гарантує відшкодування витрат, якщо прилад виявиться бракованим. В цілому гідними характеристиками відрізняються батареї, випущені на європейських заводах. А ось від покупки продукції китайського виробництва краще утриматися, тому що вона часто виявляється неякісною.
 • Коли і як змінювати батареї в квартирі

  Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

  View all posts

You May Also Like

More From Author