Чому мерзнуть ноги і руки і що з цим робити

Estimated read time 1 min read

Можливо, це сигнал про небезпечні захворювання. Перевірте себе.

Для початку визначимося з основами. Найчастіше крижані кінцівки – це нормально. Ноги і руки завжди мерзнуть першими, а зігріваються останніми. Це необхідний елемент механізму виживання.

Коли ми потрапляємо в холодне середовище, мозок змушує кровоносні судини в кінцівках стискатися. Таким чином обмежується кровообіг на периферії, кров менше остигає і допомагає утримати тепло в більш важливих, ніж ступні або долоні, внутрішніх органах.

Однак іноді буває так: навколо начебто і не дуже холодно, а руки і ноги все одно крижані і відмовляються зігріватися. Ось з чим це може бути пов’язано:

1. Ви хвилюєтеся, у вас стрес

Природна відповідь організму на стресову ситуацію – викид адреналіну в кров. Цей гормон допомагає мобілізуватися і ефективно готує нас до ситуації «бійся або біжи». Один з ключових моментів підготовки – різке звуження кровоносних судин на периферії. Спазм необхідний на той випадок, якщо в процесі бою або втечі ви пошкодите руку або ногу: крововтрата буде менше, а значить, не поставить під загрозу ваше життя.

Звичайно, в сучасному світі стрес рідко буває пов’язаний з нападом зубастого хижака або озброєного гострим мечем ворога. Але реакції організму залишаються тими ж: судини в кінцівках різко звужуються, кровообіг погіршується. Результат – зниження температури в руках і ногах.

Що робити

Найважливіше – розслабитися і заспокоїтися. Як тільки ви позбудетеся від стресу, ногам і рукам знову стане тепло.

2. У вас проблеми з кровообігом

Поганий кровотік – одна з найбільш поширених причин, за якими кінцівки стають холодними. Погіршення кровообігу може бути викликано самими різними факторами:

 • незручною позою;
 • варикозним розширенням вен;
 • високим рівнем холестерину, який створює бляшки, що звужують просвіт судин;
 • курінням;
 • серцево-судинними порушеннями;
 • сидячим способом життя.

Що робити

Якщо проблема крижаних ніг переслідує вас регулярно, зверніться до терапевта. Він допоможе з’ясувати, що саме стало причиною порушення кровообігу, і дасть необхідні рекомендації з профілактики. Якщо ж мова про разову ситуації, швидше за все, досить буде встати і розім’ятися.

3. У вас залізодефіцитна анемія

Простіше кажучи, недолік гемоглобіну в крові. Вічно холодні руки і ноги – один з яскравих симптомів цього стану.

Що робити

Брак заліза, як правило, дає про себе знати слабкістю, швидкою втомлюваністю, ламкістю волосся і нігтів. Якщо поряд з холодними ногами і руками ви спостерігаєте у себе ці ознаки, зверніться до терапевта. Лікар запропонує вам зробити аналіз крові, а за його результатами порадить скорегувати раціон або порадить спеціальні препарати.

4. Вам не вистачає гормонів щитовидної залози

Гіпотиреоз досить поширений стан, який на початкових етапах майже не дає про себе знати. Ну хіба що дрібницями: швидкою стомлюваністю, схильністю до набряків, набором ваги, запорами, сухістю шкіри … руки і ноги, які мерзнуть – теж один з ранніх симптомів нестачі важливих для метаболізму гормонів.

Що робити

Знову-таки йти до лікаря (можна відразу до ендокринолога) і робити аналіз крові на гормони щитовидної залози. За його результатами при необхідності медик призначить вам додаткові обстеження і лікування.

5. У вас цукровий діабет

Підвищений рівень глюкози в крові погано впливає на судини: вони втрачають еластичність і звужуються. Через це погіршується приплив крові до тканин і кінцівки починають мерзнути.

Крім того, у діабету буває неприємне ускладнення – периферична нейропатія, коли через високий рівень цукру пошкоджуються нервові закінчення в стопах. В результаті вам може здаватися, ніби ступні горять або, навпаки, скрижаніли.

Що робити

Зверніться до терапевта, щоб підтвердити або спростувати можливий діабет. Якщо захворювання діагностовано, лікар запропонує вам лікування, яке допоможе позбутися і від холоду в ногах.

6. У вас проблеми з нирками

Збої в роботі нирок призводять до виникнення набряків, при яких стискаються судини і знову-таки порушується кровообіг. Першими від набряклості і, як наслідок, постійного відчуття холоду страждають саме кінцівки.

Що робити

Знову звертайтеся до терапевта. Він призначить вам аналізи, які допоможуть перевірити працездатність нирок. А при необхідності випишуть препарати, які допоможуть позбутися від набряклості і пов’язаних з нею неприємних симптомів.

7. У вас анорексія

Це розлад харчової поведінки призводить до того, що людина відмовляється від їжі і стрімко втрачає вагу. Через викликану анорексією нестачі жирової тканини організму стає складно утримувати тепло. Щоб зберегти температуру, необхідну для функціонування життєве важливих внутрішніх органів, мозок обмежує кровообіг на периферії – в кінцівках.

Що робити

У анорексії багато симптомів, крім постійно холодних ніг і рук. Ключові з них – різка втрата ваги і страх перед «зайвими» калоріями. Якщо це про вас, обов’язково загляньте до терапевта, щоб не проґавити розвиток серйозних порушень.

8. Ви хронічно не висипаєтеся

Недолік сну уповільнює обмін речовин в загальному і кровообіг зокрема. А порушення останнього, крім іншого, залишає нас з крижаними ногами.

Що робити

Дайте собі можливість виспатися і надалі намагайтеся спати не менше 7-8 годин на добу. Це допоможе не тільки зігріти кінцівки, але і благотворно вплине на самопочуття і здоров’я в цілому.

 • Чому мерзнуть ноги і руки і що з цим робити

  Лікар-невропатолог вищої категорії, к.мед.н.
  Член Всеукраїнської Асоціації неврологів, психіатрів та наркологів, член Європейської Асоціації Нейрореабілітації та Всеукраїнського товариства нейрореабілітації. Член Української Асоціації боротьби з інсультом, член Українського лікарського товариства у Львові.

  View all posts

You May Also Like

More From Author