ᐈ Найбільша планета сонячної системи – 8 найбільших планет Сонячної системи – великі планети – самі великі планети 2024

Estimated read time 1 min read

Ми ще багато чого не знаємо про всесвіт. Принаймні, наука та історія навчили нас багато чому про нашу зоряну систему та планети, які оточують Землю. З нашої точки зору, наша планета масивна і її важко повністю дослідити за все життя. Справа в тому, що Земля маленька порівняно з іншими планетами.

Завдяки технологічному прогресу ми тепер маємо краще уявлення про те, наскільки великою (або маленькою) є Земля порівняно з іншими планетами в нашій зоряній системі.

Якщо вам цікаво, як виглядає наша планета, ось список найбільших планет Сонячної системи, від найменшої до найбільшої.

8. Велика планета Меркурій

Розмір (радіус): 2 440 км


Розмір (маса): 3.285 × 10^23 кг


Відстань від Сонця: 58 мільйонів кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: 38%.

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Меркурій – не лише найменша планета, але й найближча до Сонця. Настільки близько, що повний оберт навколо Сонця Меркурій робить лише за 88 днів. Як не дивно, це не найгарячіша планета, оскільки цей титул належить Венері.

Згідно з розрахунками, якщо розгорнути поверхню Меркурія, то вона буде майже вдвічі більшою за Азію. Поверхня Меркурія становить 75 млн км, тоді як поверхня Азії – 44 млн км.

Планета має яйцеподібну поверхню і повільне обертання. Через це в деяких частинах Меркурія Сонце може ненадовго зайти і одразу ж зійти знову. Поверхня Меркурія дуже схожа на поверхню Місяця, але досліджувати її далеко не безпечно. Через близькість до Сонця Меркурій зазнає екстремальної радіації та екстремальних температур.

Чи знаєте ви?

Якби ви стояли на поверхні Меркурія, Сонце здавалося б вам утричі більшим, ніж на Землі.

7. Марс дуже великий

Розмір (радіус): 3 390 км


Розмір (маса): 6.39 × 10^23 кг


Відстань від Сонця: 228 мільйонів кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: 53%.

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Марс – найбільш досліджена планета Сонячної системи, окрім Землі. Завдяки сприятливим для життя умовам і схожості із Землею, Марс завжди розглядався як потенційно придатна для життя планета в майбутньому. Це запилений і холодний світ пустелі з розрідженою атмосферою.

Однак, за наявності відповідної технології для забезпечення киснем, експерти вважають, що він цілком придатний для життя.

Крім того, Марс також є динамічною планетою в тому сенсі, що на ньому є пори року, вимерлі вулкани і навіть крижані шапки – дуже схоже на Землю. NASA та інші астрономічні агентства по всьому світу неодноразово відправляли супутники та марсоходи на Марс в надії вивчити його глибше.

Чи знаєте ви?

Марс називають Червоною планетою. Свій червоний відтінок вона отримала через іржу, яка утворюється на залізі в її ґрунті.

6. Венера одна з найбільших планет Сонячної системи

Розмір (радіус): 6 052 км


Розмір (маса): 4.8675×10^24 кг


Відстань від Сонця: 12 100 км


Розмір у порівнянні з Землею: 95%.

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Венеру часто називають двійником Землі, але це лише тому, що вона є нашим найближчим сусідом. Через те, що вона розташована дуже близько до Сонця, поверхня Венери надто гаряча, щоб бути придатною для життя, і достатньо гаряча, щоб плавити свинець. Незважаючи на близькість до Сонця, через її густу атмосферу до Венери доходить небагато світла.

Деякі експерти вважають, що колись Венера була придатною для життя, але це було мільярди років тому, до того, як вся вода на планеті випарувалася.

Крім того, тиск на атмосферу Венери зараз занадто великий. Він на 90% важчий за земний, що схоже на тиск, який ви відчуваєте глибоко в океані.

Чи знаєте ви?

Венера обертається в протилежному напрямку порівняно з іншими планетами. Тут сонце сходить на заході, а заходить на сході.

5. Земля дуже велика планета

Розмір (радіус): 6 371 км


Розмір (маса): 1.02413×10^26 кг


Відстань від Сонця: 150 мільйонів кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: Н/Д

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Завдяки ідеальному розташуванню відносно Сонця, Земля має чудові умови для життя людей, рослин і тварин. Можливо, вона не така велика, як інші планети Сонячної системи, але її більш ніж достатньо для проживання 8 мільярдів людей, і при цьому залишається місце для процвітання природи.

Окрім температури, атмосфера Землі на 78% складається з азоту, 21% кисню та відсотка інших другорядних компонентів. Це ідеальний баланс для умов, придатних для життя.

На відміну від інших планет, Земля не названа на честь богів і богинь. Натомість вона названа німецьким словом, що означає “земля”.

Чи знаєте ви?

Якби Сонце було розміром зі стандартні двері, то розмір Землі можна було б порівняти з розміром п’ятицентової монети.

4. Велика планета Сонячної системи Нептун

Розмір (радіус): 25 362 км


Розмір (маса): 1.02413×10^26 кг


Відстань від Сонця: 4,5 мільярда кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: на 388% більший

Оскільки Плутон класифікується як карликова планета, можна з упевненістю сказати, що Нептун – найвіддаленіша від Сонця планета. Поки що це єдина планета в нашій системі, яку неможливо побачити з Землі.

Найвіддаленіша планета має багато наслідків. Дні тривають довше, атмосфера темніша, а температура перевищує ту, яку ми можемо витримати. На Нептуні опівдні дуже тьмяно. Те, що ми бачимо від Сонця тут або на Землі, в 900 разів яскравіше, ніж на цій планеті.

Нептун класифікується як крижаний гігант. Це означає, що планета в основному складається з кисню, вуглецю, азоту та сірки.

Чи знаєте ви?

Не рахуючи Плутона, Нептун обертається навколо Сонця найдовше. Один оберт триває 60 195 днів!

3. Одна з найбільших планет Уран

Розмір (радіус): 25 362 км


Розмір (маса): (8.6810±0.0013)×10^25 кг


Відстань від Сонця: 2,9 мільярда кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: на 400% більший

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Як і Нептун, Уран класифікується як крижаний гігант. Його атмосфера складається переважно з водню і гелію, але також містить воду, аміак і метан. Унікальність Урана полягає ще й у тому, що його вісь обертання нахилена вбік, тоді як інші планети обертаються зліва направо.

Через це північний і південний полюс Урана розташовані там, де на інших планетах був би екватор.

З першого погляду це не помітно, але Уран – кільцева планета. Він має внутрішні кільця, вузькі і темні. З іншого боку, зовнішні кільця яскравіші і їх легше побачити. Уран має 27 відомих супутників. Унікальність цих супутників полягає в тому, що вони названі на честь персонажів творів Вільяма Шекспіра та Олександра Поупа, а не міфологічних персонажів.

Чи знаєте ви?

Уран – перша планета, відкрита за допомогою телескопа. Її знайшов у 1781 році астроном Вільям Гершель.

2. Велика планета Сатурн

Розмір (радіус): 58 232 км


Розмір (маса): 5.6834×10^26 кг


Відстань від Сонця: 1,4 мільярда кілометрів


Розмір у порівнянні з Землею: на 945% більший

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Сатурн – газовий гігант, найпомітнішою особливістю якого є його система кілець. Ця система складається переважно з частинок льоду, кам’янистих уламків і пилу. Згідно з дослідженнями, навколо Сатурна обертається щонайменше 83 супутники, але лише 53 з них мають назви. Майте на увазі, що ці 83 супутники не включають сотні супутників, які оточують кільця планети.

Дослідження показують, що внутрішнє ядро планети, можливо, складається із заліза-нікелю та каменю. За межами ядра знаходиться газоподібний зовнішній шар, який зумовлює блідо-жовтий відтінок планети. Сатурн – це, по суті, гігантська куля, що складається з гелію та кисню.

Чи знаєте ви?

Космічний апарат під назвою “Кассіні” був відправлений до Сатурна у 2004 році. У 2017 році апарат випарувався в атмосфері, а його уламки стали частиною планети.

1. Найбільша планета Сонячної системи Юпітер

Розмір (радіус): 69 911 км


Розмір (маса): 1.8982×10^27 кг


Відстань від Сонця: 778 млн км


Розмір у порівнянні з Землею: на 1,120% більший

ᐈ Найбільша планета сонячної системи - 8 найбільших планет Сонячної системи - великі планети - самі великі планети 2024

Названий на честь римського царя богів, Юпітер є найбільшою планетою Сонячної системи. Хоча це газовий гігант, Юпітер має масу, яка фактично перевищує масу інших планет нашої системи на 250%. Варто також зазначити, що Юпітер є третім за яскравістю природним об’єктом, який можна спостерігати з Землі, і ми, люди, бачимо його ще з доісторичних часів.

Він має багато характерних особливостей, включаючи Велику червону пляму, яка насправді є сильним суперштормом.

Юпітер оточений системою планетних кілець, які, здається, зроблені з пилу. Ці кільця утворилися через сильне гравітаційне тяжіння планети, яке притягує пил з сусідніх супутників Адрастея та Метис.

Чи знаєте ви?

Юпітер має понад 80 супутників, але вчені вважають, що їх може бути набагато більше. У нього також є найбільший супутник, Ганімед, який більший за Меркурій.

You May Also Like

More From Author