ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії – великі виверження вулкану – самі великі 2024

Estimated read time 1 min read

Наразі підраховано, що у світі існує 1 500 потенційно активних вулканів. На щастя, за допомогою сучасних технологій за цими вулканами ведеться щоденний моніторинг, і потенційних криз, подібних до тих, що наведені в цьому списку, можна уникнути.

Цей список містить одні з найбільших відомих вивержень вулканів в історії, які також були одними з найбільш руйнівних. Десятки тисяч людей загинули від цих вивержень та їхніх наслідків. Крім того, багато з цих вивержень впливали на погоду у світі, а також на землю в прилеглих районах протягом багатьох років після них.

9. Виверження вулкану Везувій

Індекс вибуховості вулканів: 5


Об’єм викинутого матеріалу: Не визначено


Орієнтовна кількість жертв: Невідома (виявлено останки 1 500 осіб)


Місцезнаходження: Неаполітанська затока, Кампанія, Італія


Дати: Жовтень/листопад 79 р. н.е.

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Везувій є, мабуть, найвідомішим вулканом у цьому списку, він був детально вивчений і неодноразово змальований у творах популярної культури. Найвідоміше виверження Везувію сталося десь восени 79 року н.е. і відоме тим, що повністю накрило місто Помпеї. Попеляста ковдра над Помпеями зберегла кілька тіл, споруд та артефактів.

До виверження 79 року н.е. немає жодних свідчень того, що хтось знав, що Везувій – це вулкан. З того часу Везувій вивергався багато разів і досі є активним. Помпеї були не єдиним римським селом, похованим під уламками Везувію – села Геркуланум, Оплонтіс і Стабії також були повністю засипані.

Чи знаєте ви?

Ніхто точно не знає, скільки людей загинуло під час виверження Везувію 79 року н.е., але оцінки коливаються від 13 000 до 30 000 осіб.

8. Виверження вулкану Гора Пінатубо

Індекс вибуховості вулкану: 6


Об’єм викинутого матеріалу: понад 5 км³


Орієнтовна кількість жертв: 800 загиблих і 10 000 залишилися без даху над головою


Розташування: Лусон, Філіппіни


Дата: 15 червня 1991 року

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Виверження вулкану Пінатубо в 1991 році вважається другим за величиною виверженням вулкану в 20-му столітті, одразу після Новарупти в 1912 році. Вулкан Пінатубо викинув понад 5 кубічних кілометрів матеріалу, а хмара попелу піднялася в повітря на висоту 35 кілометрів.

Незважаючи на те, що територія навколо вулкану Пінатубо була густонаселеною – неподалік знаходилась американська військова база Кларк – Філіппінський інститут вулканології і сейсмології пильно стежив за вулканом Пінатубо і врятував тисячі людей. Місцеві жителі і вся авіабаза Кларк були евакуйовані, але 800 людей все одно загинули.

Чи знаєте ви?

Виверження вулкану Пінатубо завдало збитків на 700 мільйонів доларів, у тому числі 16 американським військовим літакам (на загальну суму 100 мільйонів доларів), а також 250 мільйонів доларів матеріальних збитків.

7. Виверження вулкану Санта-Марія

Індекс вибуховості вулкану: 6


Об’єм викинутого матеріалу: 10 км³


Орієнтовна кількість жертв: понад 5 000 осіб


Розташування: Департамент Кецальтенанго, Гватемала


Дата: жовтень 1902 року

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Виверження вулкану Санта-Марія 1902 року породило один з найактивніших у світі комплексів лавових куполів, який називається Сантьягіто. Лавові куполи почали формуватися через 20 років після виверження вулкану Санта-Марія, і з того часу вони продовжують зростати.

Виверження вулкану Санта-Марія 1902 року не лише залишило довготривалі наслідки, але й було потужним і вивергло 10 кубічних кілометрі матеріалу. Крім того, виверження Санта-Марія забрало життя понад 5 000 людей і знищило врожай того року.

Чи знаєте ви?

Санта-Марія був дуже активним з 1902 року, а ще одне руйнівне виверження сталося в 1929 році і також призвело до загибелі близько 5 000 людей.

6. Виверження вулкану Новарупта

Індекс вибуховості вулкану: 6


Об’єм викинутого матеріалу: 13 км³


Орієнтовна кількість жертв: Жертв немає


Розташування: Національний парк і заповідник Катмай, Аляска, США


Дата: 6 – 8 червня 1912 року

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Виверження Новарупти 6-8 червня 1912 року було найбільшим виверженням вулкану в новітній історії Сполучених Штатів. Новарупта вивергнув 13 кубічних кілометрів магми, яка перетворилася на 30 кубічних кілометрів попелу, що вкрив прилеглу територію. Попіл з Новарупти був піднятий у повітря на висоту понад 32 кілометри.

Хоча Новарупта спричинив таке потужне виверження, на щастя, обійшлося без жертв. Мешканці та люди, які працювали на території нинішнього Національного парку і заповідника Катмай, відчували незвичні поштовхи протягом декількох тижнів і вчасно евакуювалися.

Чи знаєте ви?

Виверження Новарупти тривало 60 годин і повністю закрило сонце.

5. Виверження вулкану Вайнапутіна

Індекс вибуховості вулкана: 6


Об’єм викинутого матеріалу: 30 км³


Орієнтовна кількість жертв: понад 1 500 осіб


Розташування: південна частина Перу


Дата: лютий 1600 року

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Вулкан Вайнапутіна спричинив найбільше виверження вулкану в Південній Америці в 17 столітті. Під час виверження Уайнапутіна викинув 30 кубічних кілометрів магми. Шар пемзи і попелу, створений Вайнапутіною, також був досить великим і покрив площу 360 000 квадратних кілометрів.

На жаль, під час виверження Уайнапутіни загинуло близько 1 500 людей у прилеглих районах. Уайнапутіна також серйозно пошкодив великі міста Арекіпа і Мокенгуа, і знадобилося понад 150 років, щоб ці райони економічно відновилися.

Чи знаєте ви?

Вчені вважають, що виверження Уайнапутіни могло стати причиною того, що 1601 рік став одним з найхолодніших і найвологіших років в історії людства.

4. Виверження вулкану Кракатау

Індекс вибуховості вулкану: 6


Об’єм викинутого матеріалу: 45 км³


Орієнтовна кількість жертв: понад 36 000 осіб


Розташування: Зондська протока між островами Ява і Суматра, Індонезія


Дата: 26 – 27 серпня 1883 року

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Виверження Кракатау 1883 року – одне з найвідоміших вивержень вулкану в історії через свою руйнівну силу. Кракатау утворив приблизно 45 кубічних кілометрів уламків. Є повідомлення, які вказують на те, що початковий вибух від Кракатау досяг приблизно 24 кілометрів у повітря.

Внаслідок землетрусу в Кракатау, а також цунамі, що виникло після нього, загинуло понад 36 000 людей на прилеглих островах. Цунамі також було масивним і сягало майже 36,5 метрів заввишки. Постраждали всі прилеглі маленькі острови, а близько 165 прибережних сіл було зруйновано цунамі.

Чи знаєте ви?

До виверження 1883 року Кракатау не діяв понад 200 років.

3. Виверження вулкану Гора Тамбора

Індекс вибуховості вулкана: 7


Об’єм викинутого матеріалу: 160 км³


Орієнтовна кількість жертв: Достеменно невідома – за оцінками, 90 000 осіб


Місце події: Сумбава, Індонезія


Дата: 1815 рік

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Гора Тамбора – це діючий вулкан, який пережив одну з найстрашніших вулканічних катастроф 19 століття. У 1815 році вулкан Тамбора підірвав свою вершину і вивергнув близько 160 кубічних кілометрів магми і попелу – це найбільше виверження вулкану в історії людства.

Виверження вулкану Тамбора мало руйнівні наслідки, і, за оцінками, під час виверження загинуло понад 10 000 людей. Ще близько 80 000 людей загинули в прилеглих районах від хвороб і голоду, спричинених неврожаєм, викликаним виверженням вулкану.

Чи знаєте ви?

До виверження 1815 року висота гори Тамбора становила 4,3 кілометра, а після виверження вона зменшилася до 2,7 кілометрів.

2. Виверження вулкану Лава-Крік (Єллоустонська кальдера)

Індекс вибуховості вулкана: 8


Об’єм викинутого матеріалу: 1 000 км³


Орієнтовна кількість жертв: Н/Д


Місцезнаходження: Єллоустонський національний парк, Вайомінг, США


Дата: близько 640 000 років тому

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Останнє велике виверження вулкану в Єллоустонському національному парку сталося близько 640 000 років тому. Це виверження утворило Єллоустонську кальдеру – гігантський кратер площею 3 885 квадратних кілометрів.

Виверження вулкану Єллоустоун 640 000 років тому також залишило по собі потужні вулканічні відкладення, які зараз відомі як туф Лава-Крік. Туф Лава-Крік утворює північну стіну Єллоустонської кальдери. Заднім числом виверження було віднесено до рівня 8 за Індексом вибуховості вулканів. Єллоустонський вулкан вивергнув приблизно 1000 кубічних кілометрів матеріалу.

Чи знаєте ви?

Поклади попелу від останнього виверження Йеллоустоунського вулкану все ще можна знайти навіть далеко від Йеллоустоуна – в штатах Айова, Луїзіана та Каліфорнія.

1. Виверження вулкану Кальдера Тоба

Індекс вибуховості вулкану: 8


Об’єм викинутого матеріалу: 2 500 – 3 000 км³


Орієнтовна кількість жертв: Н/Д


Місцезнаходження: Північна Суматра, Індонезія


Дата: 69 000 – 77 000 років тому

ᐈ 9 найбільших вивержень вулканів в історії - великі виверження вулкану - самі великі 2024

Востаннє вулкан у кальдері Тоба в Індонезії вивергався між 69 000 і 77 000 років тому. Вважається, що це було найбільше відоме виверження вулкану Тоба, коли він викинув від 2 500 до 3 000 кубічних кілометрів уламків. Це останнє виверження отримало 8 балів за Індексом вибуховості вулканів , що є найвищим показником.

На думку деяких дослідників, виверження вулкану Тоба було настільки потужним, що призвело до десятирічної вулканічної зими. Це могло спричинити велику втрату різних видів і знизити температуру Землі на наступну тисячу років. Однак в останні роки інші дослідники ставлять під сумнів цю теорію і стверджують, що наслідки виверження вулкану Тоба могли бути не такими драматичними.

Чи знаєте ви?

Останнє виверження Тоба – це останнє з чотирьох великих вивержень вулкану, які почалися 1,2 мільйона років тому і зрештою призвели до утворення озера Тоба, що знаходиться в центрі кальдери.

You May Also Like

More From Author